0

KATEGORIE

Menu

Vaginální výtok

Fyziologický (přirozený) výtok z pochvy je průhledný, mléčný, lehce bílý výtok bez zápachu. Změna vaginálního výtoku je příznakem onemocnění.

Pro kvasinkovou infekci (vaginální mykózu) je charakteristický hutný, hrudkovitý, nepáchnoucí výtok. Může se přidat svědění, začervenání, otok. Tento výtok se léčí pomocí léků ze skupiny antimykotik ve formě vaginálních čípků, krémů a vaginálních tablet. Nejčastěji obsahují účinnou látku klotrimazol nebo ekonazol.

Pro bakteriální infekci bývá charakteristický hojný, šedavý, řídký výtok s charakteristickým rybím zápachem. Důležité je vědět, že u mnoha žen probíhá bakteriální infekce bez výtoku, pouze s mírnými obtížemi (pálení, svědění zevního genitálu). Léčí se pomocí antibiotik vázaných na lékařský předpis. Jako podpora léčby se doporučuje doplnění laktobacilů, které jsou přirozenou součástí vagíny a brání nadměrnému množení ostatních bakterií (nejlépe lokální aplikací přípravků s obsahem laktobacilů).VICHY LA ROCHE POSAY BIODERMA EUCERIN BEPANTHEN WOBENZYM CEMIO GS CURAPROX REVALID